Konstrukcja siłownika hydraulicznego jest zależna od tego, do jakiego rodzaju należy. Wyróżniamy siłowniki jednostronne, dwustronne oraz teleskopowe. Siłowniki jednostronne jak sama nazwa wskazuje, wykonują ruch tylko w jednym kierunku – przykładem jest siłownik podtrzymujący maskę samochodu. Siłownik dwustronny wykonuje pracę w obu kierunkach, jak na przykład żuraw budowlany. Natomiast typ teleskopowy polega na wbudowaniu w siłownik wysuwających się cylindrów w celu zwiększenia długości wysuwu tłoczyska.
Zasada działania i potencjalne awarie siłowników
Usterki siłowników hydraulicznych są często przyczyną awarii całego uszkodzenia i mogą sparaliżować chwilowo pracę w zakładzie. Z pewnością najczęściej dochodzi do nich w wyniku nieprawidłowej lub zbyt nasilonej eksploatacji. Jednak pojawiające się zanieczyszczenia cieczy roboczej też mogą powodować poważne usterki prowadzące do zatarcia siłownika.
Regeneracja siłowników hydraulicznych jest zabiegiem, który może być wykonywany nie tylko w przypadku wystąpienia usterki, ale jeszcze zanim do niej dojdzie. Warto przeprowadzać okresowe przeglądy urządzeń i oddawać ich do regeneracji, jeżeli pojawią się silne ślady eksploatacji. W momencie, kiedy odświeżenie części nie jest możliwe, przeprowadza się jej wymianę na nową. W skrajnych przypadkach pojawia się potrzeba wymiany całego siłownika.
Oddając siłownik hydrauliczny do regeneracji, należy się upewnić, że trafił w profesjonalne ręce. Tylko odpowiednio wykonany zabieg pozwala utrzymać urządzenie w pełni sprawne i funkcjonalne. Dlatego usługa ta powinna być zlecana wyłącznie doświadczonym fachowcom, którzy dysponują odpowiednimi maszynami.
Artykuł powstał we współpracy z POLWENT Częstochowa – producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych.
Fot. Shutterstock