Montaż powierzchniowy to doskonale znana metoda montażu elementów elektronicznych na płytce PCB o niewielkich rozmiarach. Dlaczego to właśnie montaż powierzchniowy znany jest jako jedna z najlepszych metod na realizację tego typu zadań? Przekonajmy się.
Praca z miniaturowymi komponentami
Jedną z największych zalet, jaką niesie za sobą montaż powierzchniowy to możliwość pracy z miniaturowymi komponentami, które montowane są na równie małej płytce PCB. To niezwykle istotne, ze względu na ogólny trend miniaturyzacji elektroniki. W przypadku tradycyjnego montażu przewlekanego THT często realizowanego w sposób manualny nie możemy być pewni tak gęstego rozmieszczenia elementów elektronicznych. Montaż SMT, dzięki wykorzystaniu potencjału automatyzacji poradzi sobie nawet z tymi najmniejszymi elementami, zachowując przy okazji świetną jakość produktu.
Wzrost efektywności realizacji procesu
Montaż SMT to także szybkość procesu, zawdzięczana niczemu innemu, jak również automatyzacji. Zaawansowane linie produkcyjne mogą z niespotykaną dotąd prędkością realizować produkcję zamówionych elementów, gwarantując powtarzalność wysokiej jakości i relatywnie niskie koszty samego zamówienia.
Oczywiście nawet automatyzacja nie zwalnia nas z obowiązku kontroli. Dlatego też każda partia komponentów zostaje poddana wnikliwej inspekcji, która ma na celu wychwycenie potencjalnych niedoróbek i nieścisłości. Jest to jednak czysta formalność, gdyż to właśnie automatyzacja montażu stanowi klucz do zachowania jednakowej jakości każdego przygotowanego podzespołu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT .
Fot. Shutterstock