Szukasz trwałych i funkcjonalnych elementów do tworzenia lub naprawiania instalacji wodnych, gazowych bądź technologicznych? Są nimi kształtki elektrooporowe PE. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się o nich więcej. Poznaj zastosowanie, kluczowe cechy i produkty z oferty polskiej firmy Plastmetix.
Do czego służą kształtki elektrooporowe?
Kształtki elektrooporowe, nazywane także kształtkami PE elektrooporowymi, znajdują zastosowanie w łączeniu rur polietylenowych PE 100 SDR 11 i PE 100 SDR 17. Wykorzystuje się je do tworzenia trwałych i wydajnych instalacji ciśnieniowych gazowych bądź też wodnych (wodociągów), a także do remontowania i modernizacji tychże instalacji.
Kształtki elektrooporowe dzielą się na rodzaje pod kątem budowy i miejsca zastosowania. Wymienia się mufy, kolana o różnym zagięciu (45°, 90°), trójniki, redukcje, zaślepki, obejmy siodłowe, adaptory, nawiertki. W asortymencie firmy Plastmetix znajdziesz wysokiej jakości kształtki takie jak kolano, złączki GZ i GW, trójnik, redukcja, korek, mufa. Co istotne, wymienione kształtki można stosować w instalacjach naziemnych lub podziemnych oraz technologicznych, w których kształtki mają lub mogą mieć kontakt z substancjami chemicznymi.
Kształtki PE elektrooporowe – specyfikacja
Kształtki elektrooporowe wytwarza się z polietylenu o wysokiej gęstości. Są zgodne z dwiema normami: PE-EN 12203 (instalacje wodne) i PN-EN 1555 (instalacje gazowe). Dzięki wysokiej odporności materiału na pękanie przy obciążeniu dynamicznym zachowują trwałość nawet w trudnych warunkach, np. przy niskiej temperaturze. Najlepiej stosować je w warunkach termicznych od -20°C do 60°C (w wybranych zastosowaniach od -50°C do 60°C). Warto korzystać z asortymentu jednego producenta, gdyż ma się pewność dopasowania produktów.
Zdj. Shutterstock