Montaż powierzchniowy SMT uznawany jest za jedną z najefektywniejszych metod montażu elementów elektronicznych do płytek PCB. Na czym dokładnie polega? Jakie są zalety montażu SMT? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega montaż SMT?
Montaż SMT to metoda powierzchniowego umieszczania niewielkich elementów elektronicznych do płytki PCB, które są bezpośrednio na nią przyklejane. Elementy te oznaczane są skrótem SMD (z ang. surface mount devices) i cechują się niewielkim rozmiarem, płaską obudową oraz końcówkami lutowniczymi, czyli tzw. kołnierzami obejmującymi końce obudowy. Warto również podkreślić, że montaż SMT wymaga dużej precyzji, która jest osiągana dzięki zastosowaniu nowoczesnego parku maszynowego. Cały proces odbywa się automatycznie, co pozwala zapewnić nie tylko odpowiednią precyzję, ale również wysoką powtarzalność produkcji, a także szybkość. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: http://messer-smt.eu/montaz-powierzchniowy-smd-smt/.
Zalety montażu powierzchniowego SMT
Jak wspomniano w poprzednim akapicie montaż SMT to metoda, która odbywa się w pełni automatycznie przy wykorzystaniu zautomatyzowanych linii produkcyjnych. W efekcie jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Zalicza się do nich m.in.:
- automatyzacje procesu produkcyjnego SMT,
- miniaturyzację urządzeń oraz dużą gęstość rozmieszczenia elementów,
- możliwość rozmieszczenia elementów po obu stronach płytki PCB,
- zapewnienie lepszych parametrów płytek;
- bardzo dużą prędkość montażu,
- możliwość łączenia maszyn do SMT w wyspecjalizowaną linię produkcyjną,
- stosunkowo niskie koszty produkcji pojedynczej płytki w przypadku ilości seryjnych.
Podsumowując należy stwierdzić, że montaż SMT to metoda, która jest bardzo wydajna. Rozwiązania tego typu oferuje wiele podmiotów, czego przykładem może być firma MESSER M. Suwała M.Twarowski Sp.J., przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock