Miejsca parkingowe przy biurach, osiedlach i obiektach publicznych są na wagę złota. Coraz częściej właściciele nieruchomości decydują się na szlabany parkingowe, które pomagają uniknąć zajmowania miejsc parkingowych przez osoby nieuprawnione. Niewygórowany koszt zakupu i montażu szlabanu na linii wjazdu sprawia, że decyduje się na niego coraz więcej firm i wspólnot mieszkaniowych.
Szykujesz się do zakupu szlabanu parkingowego? Zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szlabanu? Podpowiadamy, jakie są podstawowe parametry, jakie musisz sprawdzić zanim zamówisz konkretny model.
Szerokość wjazdu
To jeden z najistotniejszych parametrów, który pozwala dobrać odpowiedni rozmiar ramienia szlabanu. Producenci szlabanów oferują modele o długości od 2 do nawet 8 metrów, ale warto mieć na uwadze, że bardzo długie ramiona szlabanu będą narażone na naprężenia, które mogą skrócić ich żywotność i trwałość szlabanu. Im dłuższe ramię szlabanu, tym mniejsza szybkość otwierania, szybsze zużycie i większe ryzyko awarii, ale też koszt samego szlabanu. Jeżeli masz szeroki wjazd, lepiej będzie zdecydować się na dwa krótsze szlabany parkingowe po obu stronach wjazdu, niż na jeden na całej szerokości wjazdu.
Częstotliwość otwierania
Jeżeli przewidujesz częste otwieranie i zamykanie szlabanu, wybierz szlaban parkingowy, który poradzi sobie ze zwiększoną częstotliwością otwierania. Producenci podają dane o dopuszczalnej częstotliwości otwierania pod różnymi nazwami, jak choćby ilość cykli na godzinę czy sprawność wyrażana w procentach. Większość szlabanów pracuje z częstotliwością do 100-200 otwarć na godzinę, a to mniej więcej 30-50% sprawności (przez 70-50% czasu szlaban ma więc pozostać w spoczynku). Sprawność 100% oznacza, że szlaban jest zaprojektowany do pracy ciągłej, co jest szczególnie ważne choćby w większości dużych centrów handlowych.
Szybkość otwierania
To, jak szybko szlaban otworzy się przed wjazdem lub wyjazdem, ma ogromne znaczenie dla codziennego użytkowania. Najszybsze stosuje się na parkingach o zwiększonym natężeniu ruchu i na autostradach, gdzie szybkość działania jest szczególnie ważna. Im większa długość ramienia, tym dłuższy czas otwarcia. Jeżeli zależy Ci na szybkim otwieraniu szlabanu, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr i wybierz szlaban z krótszym ramieniem.
Szlaban elektromechaniczny czy szlaban hydrauliczny?
Dużą popularnością cieszą się szlabany elektromechaniczne. Są dostępne w korzystnej cenie, mają prostą, ale bardzo wytrzymałą konstrukcję i są odporne na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu mogą pracować również w niskich temperaturach. Nie trzeba ich też często serwisować. To najbardziej uniwersalna opcja zarówno dla firm, jak i osiedli.
Artykuł powstał przy współpracy z Beninca.
Fot. Shutterstoc