Kandydoza jamy ustnej, inaczej grzybica, może pojawić się po antybiotykoterapii na skutek obniżonej odporności organizmu, braku stosowania probiotyków bądź nieskutecznej suplementacji probiotyków. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!
Leczenie dostosowane do szczepu grzybicy ust
Grzybica, a dokładnie grzybicze zapalenie jamy ustnej, jest poważnym problemem, którego nie należy lekceważyć. Zmiany widoczne na języku czy dziąsłach w łatwy sposób mogą się przenieść w głąb układu pokarmowego i objąć przełyk, żołądek, jelita. Ponadto kandydoza jest zaraźliwa, więc niebezpieczna dla osób mających bliski kontakt z chorym. Po zauważeniu zmian należy umówić się na wizytę u lekarza i wykonać badania w kierunku rozpoznania szczepu grzybów. Popularne to Candida albicans, jednak występuje wiele innych. Leczenie powinno być dobrane do źródła choroby.
Dieta przy kandydozie jamy ustnej
Ogromne znaczenie dla przebiegu grzybicy jamy ustnej ma sposób żywienia. Grzyby „lubią” cukier, dlatego na okres leczenia należy znacząco ograniczyć, a najlepiej odstawić słodycze i dania słodzone cukrem, miodem, syropem. Można spożywać cukry złożone, czyli ciemne pieczywo, brązowy ryż, makaron razowy. Postaw na produkty bogate w probiotyki i prebiotyki, czyli dostarczające dobre bakterie oraz stymulujące wzrost flory bakteryjnej zamieszkującej jelita. Spożywaj produkty mleczne fermentowane: jogurt naturalny, kefir, maślankę. Wskazane są kiszonki, warzywa (zwłaszcza naturalne antybiotyki, np. czosnek i cebula). Dozwolone produkty to także chude mięso, ryby morskie, świeże zioła.
Środki farmakologiczne bez recepty
W oczekiwaniu na wizytę u lekarza oraz w celu wzmocnienia terapii lekami na receptę warto stosować preparaty apteczne bez recepty. Jednym z nich jest Chlorchinaldin z substancją czynną chlorochinaldolem mającą działanie przeciwgrzybicze. Do odkażania jamy ustnej nadaje się płyn Octenident. Do zwalczania zmian w jamie ustnej wykorzystuje się również Anaftin, Alfa Med.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock