Rury drenarskie i akcesoria potrzebne są wszędzie tam, gdzie konieczne jest odprowadzenie nadmiaru wody zgromadzonej w gruncie. Bez nich niemożliwe jest zbudowanie systemu przydomowej oczyszczalni, czy zapobieżenie zalaniu piwnicy, gdy wody gruntowe sięgają fundamentów. Rury drenarskie potrzebne są do odwodnienia gruntów rolnych, działek, a także przestrzeni publicznej, jak parkingi, czy parki i place. Wykonany z wielu elementów drenaż uchroni przed szkodliwym działaniem wody gruntowej i opadowej, zapewniając jej odpowiednie ujście.
Sieć odwadniająca
Do budowy sieci odwadniającej niezbędne są rury i akcesoria drenarskie. Rury drenażowe i wszystkie elementy systemu powinny być twarde, wykonane z materiałów odpornych na korozję i czynniki chemiczne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzają się rury wykonane z tworzyw sztucznych. Oprócz rur niezbędne będą kompatybilne do nich: kolanka, trójniki, redukcje, mufy, łączniki, zaślepki, kształtki. Nie obejdzie się bez geowłókniny, czy rewizji drenarskiej ułatwiającej kontrolę zanieczyszczenia instalacji drenarskiej.
Kiedy wykonać drenaż?
O wykonaniu drenażu warto pomyśleć, zanim dojdzie do zalania budynku. Już na początku budowy domu wskazane jest wykonanie drenażu. Dzięki temu nawet przy wyjątkowo deszczowej pogodzie nie dojdzie do zawilgocenia, czy zalania piwnicy. W przypadku gruntów użytkowych wskazaniem jest wykonanie drenażu, gdy badania wykazują grunty nieprzepuszczalne lub grunty spoiste znajdują się na dość płytkim poziomie, pod warstwą o dobrej przepuszczalności.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej – https://www.plastmetix.pl/
Fot. Shutterstock